Formiranje cene ili tačnije formiranje realne tržišne cene je najbitniji i najdelikatniji segment prodaje.
Prilikom formiranja cene Prodavci često uključuju, uspomene, mogućnosti proširenja (koje koštaju), dvorište koje nije njihovo... takve stvari treba ostaviti po strani prilikom formiranja cene.
Na cenu utiču neki drugi faktori od kojih su najbitniji lokacija zatim struktura, kvadratura, sprat, kvalitet gradnje, starost objekta, očuvanost i opremljenost stana, položaj, okruženje, prateća infrastruktura….
Cena po jednom metru kvadratnom se može razlikovati i do 30 % za stanove u istoj zgradi jer cena uknjiženog renoviranog jednoiposobnog stana na trećem spratu površine oko 45m2 je i do 30% veća od cene trosobnog stana u istoj zgradi površine 95m2 na osmom spratu i koji je potrebno renovirati.
"Kolika je cena stana po metru kvadratnom na određenoj lokaciji" ? je pitanje koju Prodavci i Kupci često postavljaju posrednicima. Na takvo pitanje ne postoji konkretan odgovor jer je raspon cena veliki.
Najčešća greška koju prodavci prave prilikom formiranja cene svog stana je da za reper uzimaju oglasne cene sličnih nepokretnosti. Oglasne i realne tržišne cene koje se mogu postići razlikuju od 5 do čak 25 procenata. Oglasne cene koje pojedini prodavci traže za svoje nepokretnosti najčešće predstavlja njihovu želju ili tačnije njihovu potrebu.
Kada pitamo Prodavca na osnovu čega je formirao tako visoku cenu, dobijamo odgovor da mu treba toliko novca jer kupuje dva manja stana koje treba opremiti nameštajem, mora da plati zaostale troškove prema javnim i komunalnim preduzećima, vrati potrošačke kredite koje je uzeo a i da mu ostane nešto novca.
Bilo bi idealno kada bi novcem od prodaje stana mogli da kupimo drugi stan po našoj meri, platimo zaostale troškove koje smo odlagali godinama, da platimo i da nam ostane za školarinu dece … ali u praksi je ipak malo drugačije.
ZATO UPAMTITE - Svaka nepokretnost se može prodati isključivo za realnu tržišnu cenu koja ne zavisi od potreba vlasnika stana već od realnog stanja tržišta. Kako onda formirati realnu cenu? Realna cena se formira na osnovu postignutih cena sličnih nekretnina, prodatih u prethodnom period, na istoj lokaciji, slične strukture. Postignute cene zna samo posrednik koji je i učestvovao u njihovoj prodaji i organ koji vodi evidenciju o zaključenim Ugovorima.
Početna cena nekretnine koja se nudi tržištu ne sme biti previsoka a ni preniska. U oba slučaja ćemo oterati kupce kojih ionako malo ima.
Realna cena se određuje konsultovanjem posrednika koji ima i zakonsku obavezu da Vam kaže realno mišljenje o ceni.